Prioritet Uprave carina je da pruži podršku razvoju privrede Srbije i u tom smislu se preduzimaju konkretne mere kako bi se omogućilo kompanijama da lakše i brže posluju. Da bi unapredila odnose sa poslovnom zajednicom, kao jednim od najvažnijih partnera, Uprava carina je nastavila da izdaje odobrenja za primenu pojednostavljenih carinskih postupaka kompanijama koje posluju savesno i u skladu sa zakonom, čime je omogućeno njihovo efikasnije i ekonomičnije poslovanje.
Kao što je poznato pojednostavljene postupke počeli smo da primenjujemo od oktobra 2010. godine i do danas broj kompanija koje ih primenjuju neprestano raste, a zaključno sa 30. junom 2015. godine:
312 KOMPANIJA
KORISTI NEKI OD VIDOVA POJEDNOSTAVLJENIH POSTUPAKA
235 KOMPANIJA “PO FAKTURI”
77 KOMPANIJA IMA MOGUĆNOST “KUĆNOG CARINJENJA”
Neke od inostranih kompanija koje posluju u Srbiji, a primenjuju pojednostavljene postupke su: “Coca Cola”, “Philip Morris Operations”, “Draxlmaier Automotive”, “C&A”, JUB i dr.
- POJEDNOSTAVLJENI POSTUPAK IZVOZA I UVOZA ROBE UPOTREBOM FAKTURE
Pojednostavljeni carinski postupak na osnovu fakture je pojednostavljeno deklarisanje određene robe za odobreni carinski postupak podnošenjem neke od trgovinskih ili službenih isprava umesto redovne carinske deklaracije. Takva isprava mora da sadrži sve podatke potrebne za stavljanje robe u taj postupak, uz obavezu naknadnog podnošenja dopunske deklaracije nadzornoj carinskoj ispostavi. Kako se najčešće radi o fakturi, tekst nosi naziv: pojednostavljeni carinski postupak na osnovu fakture.
Ovaj pojednostavljeni postupak primenjuje se od 2010. godine. Primenjuje se za jednostavne, nisko rizične robe, koje se eventualno pregledaju samo na graničnim prelazima.
Najveći broj kompanija koristi upravo ovaj vid pojednostavljenja i zaključno sa 30. junom 2015. godine reč je o 235 kompanija.
- KUĆNO CARINJENJE – VELIKA ŠANSA USPEŠNE PRIVREDE
U cilju pojednostavljenja carinskih postupaka stavljanja robe u slobodan promet, aktivnog oplemenjivanja, privremenog uvoza, prerade pod carinskom kontrolom, ponovnog uvoza i carinskog skladištenja, carinski organ može licu odobriti da u svojim prostorijama ili na nekom drugom odobrenom mestu prima robu stavljenu u tranzitni postupak, bez pokazivanja te robe i pratećeg tranzitnog dokumenta odredišnoj carinarnici.
Takođe u cilju pojednostavljenja izvoznog carinskog postupka, postupka privremenog izvoza, postupka ponovnog izvoza i postupka pasivnog oplemenjivanja, carinski organ može odobriti da se roba stavi u određeni postupak u prostorijama ili na nekom drugom odobrenom mestu lica koje šalje robu, pri čemu se deklarant oslobađa obaveze dopremanja robe.
Na taj način se omogućava da se transportna sredstva direktno upućuju u i iz prostora nosioca odobrenja. Ovaj oblik pojednostavljenja je uveden kako bi kompanije koje poštuju carinske propise poslovale efikasnije, imale brži obrt kapitala, smanjile troškove i postale konkurentnije.
Do danas ukupno 77 kompanija ima tu mogućnost (neke od njih imaju odobrenje za ovaj pojednostavljeni postupak samo u uvozu ili izvozu robe, a neke od njih za oba carinska postupka).
Primena pojednostavljenih postupaka je pokazala brojne prednosti:
- stimulišu se proizvodni kapaciteti Republike Srbije
- investitori ne moraju da se brinu da li u blizini mesta gde ulažu postoji carinska ispostava ili referat
- SISTEM OVAŠĆENIH PRIVREDNIH SUBJEKATA KAO VRHUNSKO POJEDNOSTAVLJENJE CARINSKIH PROCEDURA
Od 1. septembra 2014. godine Uprava carina je, po ugledu na zakonodavstvo i standarde EU, stvorila sve neophodne uslove za početak uvođenja sistema Ovlašćenih privrednih subjekata (OPS), koji predstavljaju najznačajniju novinu u važećem carinskom zakonodavstvu.
Uvođenjem sistema OPS i izrada registra u skladu sa standardima EU, stvara se i partnerski odnos privatnog i javnog sektora.
Do sada je nekoliko kompanija podnelo zahtev za odobrenje statusa Ovlašćenog privrednog subjekta, a 1. aprila doneto je prvo rešenje o dodeljivanju tog statusa kompaniji Hemofarm (sertifikat je predstavnicima kompanije svečano uručen 22. aprila 2015). Nakon Hemofarma, status Ovlašćenog privrednog subjekta dobile su i kompanije Milšped i Gebruder Vajs, dok su ostali zahtevi u postupku razmatranja.
One kompanije kojima Uprava carina dodeli pomenuti status su dugoročan i stabilan partner u spoljnotrgovinskoj aktivnosti Srbije. Takva pozicija kompanije podrazumeva jednostavnije procedure carinjenja i samim tim brži plasman proizvoda čime se povećava konkurentnost proizvoda i efikasnije posluje.
Status Ovlašćenog privrednog subjekta ne može da dobije bilo ko, već samo ona kompanija koja je prošla rigoroznu kontrolu svih segmenata poslovanja i za koju je zaključeno da je usvojila stroge evropske standarde, te da je sposobna da garantuje bezbednost kako u proizvodnji, tako i u skladištenju, distribuciji i otpremi robe.
Osnovne prednosti koje donosi sistem Ovlašćenog privrednog subjekta ogledaju se u mogućnosti sprovođenja jednostavnije carinske procedure koja podrazumeva manje kontrola, manje dokumentacije, prednost pri carinjenju, izbor mesta kontrole, pa samim tim i bolje pozicioniranje kompanije na tržištu.
Uprava carina Srbije nastoji da se svojim brojnim aktivnostima, usmerenim ka privrednoj zajednici i njenom razvoju, približi privrednom sektoru, a to je ono što izdvaja moderne, savremene administracije od onih koje to nisu.
Za kraj treba istaći i da smo obezbedili odgovarajuće tehničke preduslove za uvođenje pojednostavljenih carinskih postupaka za ekspresne pošiljke čija se puna primena očekuje tokom 2015. godine, a ubrzano se radi i na uvođenju pojednostavljenih procedura za špeditere.