Ukoliko želite za poslujete u Srbiji, verovatno ćete imati potrebu da započnete neki od postojećih carinskih postupaka, a za svaki od njih će vam biti potrebna određena dokumentacija.
- UVOZ – Deklaracija, faktura, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), osiguranje
- TRANZIT – Deklaracija, faktura, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), osiguranje
- SKLADIŠTENJE – Lista pakovanja, skladišnica
- AKTIVNO OPLEMENJIVANJE – Deklaracija, faktura, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), osiguranje, normativ
- PRERADA POD CARINSKOM KONTROLOM – Deklaracija, faktura, ugovor, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), osiguranje
- PRIVREMENI UVOZ – Deklaracija, faktura, ugovor, osiguranje, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), TIR karnet
- PASIVNO OPLEMENJIVANJE – Deklaracija, faktura, ugovor, normativ, osiguranje, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni)
- IZVOZ – Kupoprodajni ugovor, faktura, transportna dokumenta, specifikacija robe, sertifikat o kvalitetu, sertifikat o poreklu, otpremnica
- PRIVREMENI IZVOZ – Deklaracija, faktura, ugovor, osiguranje, normativ, tovarni list (CIM, CMR, konosman, vazduhoplovni i rečni), ATA karnet
http://www.carina.rs/cyr/Zakoni/CarinskiZakon.pdf
UVOZ – Od člana 104. do člana 109. Carinskog zakona
TRANZIT-Od člana 118. dočlana 127. Carinskog zakona
SKLADIŠTENJE – Od člana 128. do člana 142. Carinskog zakona
AKTIVNO OPLEMENJIVANJE – Od člana 143. do člana 156. Carinskog zakona
PRERADA POD CARINSKOM KONTROLOM – Od člana 157. do člana 163. Carinskog za- kona
PRIVREMENI UVOZ – Od člana 164. do člana 171. Carinskog zakona
PASIVNO OPLEMENJIVANJE – Od člana 172. do člana 187. Carinskog zakona
IZVOZ – Od člana 188. do člana 189. Carinskog zakona
PRIVREMENI IZVOZ-Član 190. Carinskog zakona
Kakve sve mogu biti fakture?
Osim standardne fakture koja zapravo predstavlja račun, a koju pri isporuci izdaje prodavac, postoje i profaktura, predfaktura i konzularna faktura.
- PROFAKTURA – Izdaje se pre isporuke robe i služi za pribavljanje finansijskih kredita, uvoznih dozvola. Može biti samostalna ili kao prilog standardnoj ponudi.
- PREDFAKTURA – Ukoliko poslujete sa robom koja je podložna znatnijim gubicima u težini tokom transporta (npr. živa stoka), ona vam je neophodna kako biste robu negde smestili. Obično se koristi prilikom aktivnog i pasivnog oplemenjivanja kada nema prenosa vlasništva, odnosno transakcije.
- KONZULARNA – Potpisuje je i potvrđuje konzularni predstavnik zemlje uvoznice, a u n joj je navedena stvarna tržišna cena robe.
U zavisnosti od vrste transporta dokumenta mogu biti:
Ukoliko robu nameravate da prevozite železnicom, biće vam potreban CIM. U ovom dokumentu će biti sadržani podaci o datumu otpreme, pravcu, mestu otpreme, mestu upućenja robe, imenu i adresi pošiljaoca i primaoca, nazivu robe, broju koleta, vrsti pakovanja i bruto masi.
Ukoliko pak nameravate da koristite drumski prevoz, u tom slučaju će vam biti potreban tzv. CMR. U ovom dokumentu će biti navedeno ime i datum pošiljaoca, ime i adresa vozara, mesto i datum preuzimanja robe, mesto određeno za isporuku, mesto i adresa primaoca, opis robe i način pakovanja, bruto težinu robe, troškove u vezi sa prevozom, eventualne instrukcije.
Za prevoz robe brodskim putem biće vam potreban „konosman”. Sadrži podatke kao i sva druga transportna dokumenta, a razlikuje ga to što ujedno predstavlja i hartiju od vrednosti, te se iz tih razloga može vršiti prenos vlasništva nad robom u toku plovidbe..
- Vazduhoplovni tovarni list
- Rečni tovarni list
- Špediterska potvrda
Čemu služi ATA Karnet?
ATA karnet će vam biti potreban ukoliko nameravate da privremeno uvezete ili izvezete robu i to onu vrstu robe koja vam služi za ličnu i profesionalnu upotrebu, uključujuću uzorke, stručnu i naučnu opremu, sajamske eksponate, izložbene predmete. Najčešće se privremeno uvoze:
- kompjuteri
- alati
- kamere
- video i kancelarijska oprema
- odeća
- industrisjke i poljoprivredne mašine
- trkački konji
- životinje za prikazivanje na izložbama
- muzički instrimenti
- pozorišne kulise
- scenografija
*** ATA, kao i TIR karnet izdaje Privredna komora Srbije
Druga dokumenta koja prate robu
Specifikacija robe
Ovaj dokument vam je potreban ukoliko imate pošiljku u kojoj se nalazi veći broj različitih artikala, različito tarifiranih, jer je tu sadržan popis svih tih roba koje se u pošiljci nalaze.
Lista pakovanja
Uvek se prilaže uz fakturu, a podrazumeva popis robe po koletima, sanducima, kontejenerima, u koje je roba upakovana, kao i upisivanje sadržaja svake jedinice, ambalaže, s tim da se ne navodi cena.
Skladišnica
Izdaje je javno skladište, onogtrenutka kada je roba primljena na čuvanje, obavezujući se pri tom da će navedenu robu predati deponentu, odnosno osobi na koju prenese pravo raspolaganja robom.
Normativ
Normativ je potreban ukoliko se opredelite za carinske postupke poput aktivnog oplemenjivanja, pasivnog oplemenjivanja ili obrade pod carinskim nadzorom. U njemu je navedeno šta od komponenti ulazi u gotov proizvod i u kojim količinama.
Neophodne isprave pri uvozu, izvozu i tranzitu robe
Roba za čiji se uvoz, izvoz, odnosno tranzit pribavljaju isprave navedena je u Odluci o određivanju robe za čiji je uvoz, izvoz, odnosno tranzit propisano pribavljanje određenih isprava – dalje: Odluka. U tekstualnom delu Odluke, potačkama, navedena je zakonska regulativa u skladu sa kojom se vrši uvoz/izvoz/tranzit robe. Robe po određenim tačkama specificirane su u prilozima koji čine sastavni deo Odluke i povezane su sa tarifnim oznakama Carinske tarife. Odluka se ažurira u skladu sa izmenama propisa i usklađuje se sa izmenama nomenklature Carinske tarife za tekuću godinu.
Pored uslova koje roba mora da ispunjava shodno Odluci, roba koja se izvozi, uvozi, tranzitira ili se nalazi u nekom carinskom postupku podleže ispunjenju sanitarnih, veterinarskih i fitosanitarnih uslova, u skladu sa propisima.
Na sajtu Uprave carina:
http://www.upravacarina.rs/cyr/Informacije/Stranice/Propisi.aspx — Odluke može se naći:
- Odluka o određivanju roba za čiji je uvoz, izvoz, odnosno tranzit propisano pribavljanje određenih isprava (integralna verzija)
Takođe, na sajtu Uprave carina:
http://www.upravacarina.rs/cyr/Informacije/Stranice/Propisi.aspx — Drugi akti mogu se naći:
- Objedinjeni spisak priloga Odluke (uređen po rastućoj tarifnoj oznaci)
- Spisak roba sa tarifnim stavovoma koji pri uvozu podležu veterinarsko- sanitarnoj kontroli
- Spisak roba sa tarifnim stavovoma koji pri uvozu podležu fitosanitarnoj kontroli (bilje, proizvodi od bilja, pesticidi i đubriva)
- Spisak roba sa tarifnim stavovoma koji pri uvozu podležu fitosanitarnoj kontroli – bezbednost hrane
- Spisak roba koje podležu zdravstveno-sanitarnoj kontroli pri uvozu
- Spisak roba koje za koje je potrebno pribaviti dozvolu za stavljanje u promet, odnosno rešenje o upisu u Registar, odnosno odobrenje za uvoz i izvoz ALIMS (Agencija za lekove i medicinska sredstva)
- Nacionalna kontrolna lista naoružanja i vojne opreme
- Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namene
U ovim spiskovima nalaze se robe povezane sa tarifnim oznakama Carinske tarife za koje je propisano pribavljanje određenih isprava. Za informacije o uslovima za uvoz, izvoz, odnosnotranzitrobe koja je navedena utačkama Odluke koje ne prati odgovarajući prilog Odluke ili spisak objavljen na sajtu Uprave carine, neophodno je obratiti se telu nadležnom za donošenje/sprovođenje propisa koji se odnosi na tu robu.
Za sve dodatne informacije, kao npr. koja dokumentacija eventualno treba da prati robu iz zemlje izvoznice, kao i to da li je eventualno uslov za izdavanje određene isprave pribavljanje nekog drugog dokumenta (prethodno odobrenje, upis određene robe u registar, upis uvoznika u određeni registar i sl.), potrebno je obratiti se nadležnom telu za izdavanje određene isprave u Republici Srbiji, čiji su kontakti navedeni u posebnoj tabeli koja je deo ove brošure.
Uloga inspekcijskih službi
- Zdravstveno sanitarna inspekcija vrši kontrolu zdravstvene ispravnosti predmeta opšte upotrebe, kao što su dečije igračke, kozmetički proizvodi, posuđe, ambalaža, i drugi materijali koji dolaze u kontakt sa hranom, kao i predmeti koji pri upotrebi dolaze u neposredan kontakt sa kožom i sluzokožom. Takođe, vrši kontrolu zdravstvene ispravnosti hrane, vode za piće u originalnom pakovanju, dijetetskih suplemenata, soli za ishranu ljudi i proizvodnju, nove hrane i dr.
- Granična fitosanitarna inspekcija za kontrolu pošiljaka na mestu carinjenja vrši kontrolu bezbednosti hrane biljnog porekla i hrane za životinje biljnog i mešovitog porekla.
- Veterinarsko sanitarna inspekcija vrši veterinarsko sanitarnu kontrolu ži- vih životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, kao i hrane za životinje.
Granična fitosanitarna inspekcija vrši fitosanitarnu kontrolu živog bilja i njegovih delova, semena i sadnog materijala, biljnih plodova, sredstava za ishranu bilja i oplemenjivača zemljišta.
Kada se prilikom uvoza ne naplaćuju uvozne dažbine?
Uvozne dažbine se neće naplaćivati ukoliko se radi o:
- Novoj opremi koja se ne proizvodi u zemlji
- Reklamnom materijalu i uzorcima koji se besplatno primaju iz inostranstva
- Žigovima, patentima, modelima i pratećim ispravama
- Pošiljkama male vrednosti, nekomercijalne prirode u vrednosti do 50 evra
- Domaćoj robi koja je bila izvezena iz carinskog područja RS i koja se u roku od 3 godine vraća i stavlja u slobodan promet
- Ukoliko se radi o ispunjenju obaveza predviđenih ugovorom (reklamacija, zamena robe) Naravno, treba imati u vidu da ćete od uvoznih dažbina biti oslobođeni i ukoliko se radi o humanitarnoj pomoći.
Sve navedene postupke možete primenjivati i po pojednostavljenim procedurama.